Mindig is irigyeltem azokat, akik olyan szép piros, gyönyörű mintás húsvéti tojásokat tudnak készíteni. Nekem sose sikerült ... pedig olyan szívesen kedveskedtem volna a családnak egy kis húsvéti meglepivel. Bár valójában mi már nem tartunk hagyományos húsvétot, mivel a locsolkodásról, mint olyanról önszántunkból lemondtunk. :) De a festett tojásokat kedves gesztusnak tartom. Nos az idén viszont megalkottam a saját húsvéti tojásaimat :) Egy nagyon egyszerű módszerrel, amit hol máshol tanulhattam volna, mint a Kangában :D Megosztom veletek, hátha valaki kedvet kap még, így húsvét előtt egy kis pepecseléshez!
A módszert berzselésnek hívják,és egy nagyon régi, népi festési módszer. Lehet, hogy valakinek az anyukája vagy nagymamája még tudja is, hogy mi ez. A legjobb benne, hogy csupa-csupa természetes, könnyen és olcsón (!) beszerezhető kellék kell hozzá. Azt hiszem a legdrágább dolog benne a tojás, aminek most kiváltképp felment az ára ...
Hozzávalók:
megfőzött tojás (mindenképpen javaslom a főzést,mert a tojás kirepedhet. Így, ha ki is reped, akkor tudsz helyette másikat főzni és nem a kész tojás megy majd tönkre. A kirepedt tojást, pedig szépen meg lehet enni, így semmi nem megy kárba!)
vörös és lilahagyma száraz héja
só
nejlonharisnya vagy zokni
cérna
papír a minták kivágásához
vaj vagy olaj
Először is készítsük el a festőlét. Érdemes akkor hozzákezdeni, amikor a tojásokat elkezded főzni, így amíg a tojások készülnek, illetve amíg díszítesz, addig a festőlé is elkészül. Tehát a vörös és a lilahagyma száraz héját tedd fel vízben forrni. Adj hozzá sót (3-4 evőkanál), ez fogja fixálni a festéket. Minél több héjat adsz a vízhez, annál intenzívebb színt fogsz kapni. Jól ki kell főzni a héjakat - nagyjából egy óra alatt elkészül.
Ha a tojások megfőttek, akkor hűtsd ki őket. Én egyébként úgy csináltam, hogy előző este megfőztem a tojásokat és elkészítettem a festőlevet, így nem kellett a kihűtéssel bajlódnom. Ha a tojások kihűltek, akkor jöhet a díszítés. Ehhez készíts ki egy kis edényben vagy pohárban vizet. Egy papírlapon tervezd meg, hogy milyen mintát szeretnél a tojásra. Vágd ki, majd a papírlapot mártsd vízbe, és végül simítsd rá a tojásra. Azért kell vízbe tenni, hogy szépen rátapadjon a tojásra. A minta gyakorlatilag bármi lehet, ennek csak a fantáziád tud határt szabni: a népi motívumoktól kezdve a vicces, egyéni mintákon át bármi lehet.
Ha a minta a tojáson van, akkor húzd bele a tojást egy nejlonzokni levágott végébe. Szorosan rá kell húzni a zoknit, hogy jól odafogja a papírt. A végét erősen kösd el cérnával. Az így kapott "zoknis" tojásokat tedd a festőlébe. A színezés közben enyhén bugyogjon a lé. A tojásokat egy fakanál segítségével nyomkodd bele a festőlébe, hogy jól ellepje. Minimum 30 percet hagyd így a festőlében forrni, de minél tovább hagyod benne, annál sötétebb lesz a színe. A legjobb, ha a festőlében hagyod kihűlni.
Vedd ki a tojásokat! Hagyd, hogy megszáradjanak. A száraz tojásokról vágd le a harisnyát, majd szedd le a papírokat. A papír alatt - ha elég szoros volt a kötés - megmaradt a tojás eredeti színe, ha nem lett elég szoros, akkor jóval halványabb, mint ott, ahol nem volt papír. Ha minden igaz, akkor a harisnya gyűrődései is láthatóak itt-ott, amitől még izgalmasabb :) Utolsó lépésként a kész tojásokat kenjük át pár csepp olajjal vagy egy kis vajjal/margarinnal. Ettől szép fényesek lesznek. Egy kicsit időigényes a művelet, bár igazából a folyamat nagy része magától zajlik, nem kell felette állni. Szerintem mindképpen megéri kipróbálni!
Tipp díszítéshez:
Használhatsz friss zöld leveket vagy kisebb virágokat is a díszítéshez. Ezeket is vizezd be, hogy jobban tapadjanak, szoríts rá a harisnyával, a végén pedig vedd le őket. Nagyon jól mutatnak :)
Festőlevek:
Használhatsz csak vörös vagy csak lilahagyma héjat is. Más - más színt fognak kiadni. A kettő keverékéből viszont sokkal izgalmasabb árnyalatok készíthetők, attól függően milyen arányban tettük bele őket. Készíthetsz többféle festőlevet is.
A hagymahéjon kívül lehet használni reszelt céklát (lilás lesz), csipkebogyót (rózsaszínes), friss csalánlevelet (zöldes árnyalatok), érett bodzabogyóból pedig kékestől egészen a feketéig érhetők el színek.
Ezekkel a festőlevekkel készíthetsz egyszínű tojásokat is, amiket végül karcolással is díszíthetsz.
Ezeket a tojásokat még a Kangában festettük. A középső vöröses-barna tojás vöröshagymalében színeződött, a két szélső pedig bodzalében.
Utolsó kommentek